Загрузка...

"Змусити когось економити — даром витрачати час", - Сергій Свистюк

"Змусити когось економити — даром витрачати час", - Сергій Свистюк

Він порівнює енергоаудит з походом до лікаря. Коли у нас щось болить, доктор, в кращому з варіантів, спочатку відправляє нас на аналізи для того, щоб діагностувати хворобу. І тільки потім призначає лікування.

Енергоаудит — це рецепт лікування для будинку або підприємства, стверджує Сергій Свистюк, менеджер з управління проектами київської компанії «ДТЕК ЕСКО».

Сьогодні ми говоримо про те наскільки близько українцям, і зокрема миколаївцям, поняття енергозбереження, чим відрізняється український енергоаудит від європейського, а також, де, власне, отримують свої знання майбутні українські енергоаудитори.

- Сергію, як давно послуга енергоаудиту прийшла в Україну? Скільки пройшло років для того, щоб українці почали розуміти необхідність проведення енергоаудиту своїх осель?

- Не можу назвати якусь конкретну дату, оскільки в Україні в тій чи іншій формі даним питанням займались завжди. Як займались — це інше питання.

1993-94 роки — час, коли вже з’явились терміни “енергозбереження”, “енергоефективність”. Трохи згодом почав звучати термін “енергосервіс”, “ЕСКО”. Наприкінець 90-х років (1996-98) створені перші енергосервісні компанії, які почали робити енергоаудити і заявляти відкрито, що треба економити енергію, розказувати, як це можна зробити.

Звичайно, що ці компанії в своїй діяльності використовували вже набутий досвід закордонних колег і кожен по своєму бачив цей бізнес. Я розпочав свою діяльність в «ЕСКО» в 2003 року, обравши напрямок енергоефективності в будівлях. Освоїв енергоаудит (пройшов відповідні курси, отримав сертифікат), виконував поодинокі замовлення, їх було небагато, на рік 3-10.

Справжній бум розпочався в 2005-2006 роках, коли була спроба реалізації енергосервісного договору в житлових будинках, був інвестор і в нього була вимога — проект має бути економічно виправданим (окуповуватись за рахунок економії енергії). А як це підтвердити? Тільки провівши енергоаудит! І всі почали говорити, що, якщо хто бажає зробити щось для зменшення енергоспоживання, він має виконати енергоаудит.

З часом інвесторів ставало все більше і потреба в кваліфікованому енергоаудиті також зростала. На сьогодні можна сказати впевнено, що економія цікавить всіх але, на жаль, кожен не дослухається до того, що перед початком робіт краще визначити, що робити в першу чергу, другу і т.д. А найголовніше — що це надасть? Економія буде, чи ні? Не дарма кажуть, що енергоаудит - це ДОБРОВІЛЬНА справа власника і змусити когось економити — даром витрачати час.

- Сергію, як Ви вважаєте, скільки відсотків українців розуміє необхідність економії тепла в будинках?

- Розуміють, можливо, і всі.

От робити щось конкретне: утеплювати стіни, автоматизувати системи розподілу, управління енергоспоживанням — одиниці.

І то — ці одиниці роблять це в своїй квартирі (якщо брати за приклад багатоквартирний будинок) і не усвідомлюють, що весь потенціал економії не в квартирі, а в будинку. Потрібно усім разом з сусідами утеплювати всі стіни, перекриття, встановлювати енергоефективні вікна (в енергоаудиторів це називається приведенням огороджуючих конструкцій до нормативу), тоді це надасть відчутний ефект у вигляді зменшення споживання енергій, відповідно, менші платежі за неї.

В приватних будинках ефект відчувається відразу, навіть замінивши вікна, вже стає тепліше в оселі і власник зменшує використання газу, (дров, електроенергії, вугілля) які йдуть на опалення.

- Хто охочіше замовляє послугу енергоаудиту — підприємства або приватні особи?

- Однозначно відповісти не можна, оскільки і ті, і інші ще не мають чіткого розуміння, що правильно спочатку все прорахувати, а потім робити (змінювати технологію, замінювати обладнання, утеплювати стіни, встановлювати автоматику і т.і.).

Але вони, замовники, є як з боку приватних осіб, так і цілих підприємств.
Ініціатива проведення енергоаудиту (причина, що спонукала) у всіх різна, але всі бажають результату, що робити і в якій послідовності, щоб економити. Вже всі, мабуть засвоїли, що сплачувати за енергію все важче, а декому і взагалі неможливо.

Я завжди порівнюю енергоаудит із зверненням до лікаря, коли у нас, не дай Боже, щось болить. Що нам лікар робить? Ставить діагноз, виписує рецепт і лікуйтесь на здоров’я! Так само й енергоаудит — це рецепт лікування для будинку, підприємства, неважливо чого ще, але результат має бути досягнуто — зменшення енергоспоживання (економія ресурсів, грошей і т.д.).

- Як Ви вважаєте, коли в Україні прийде час капіталомістких проектів докорінної реконструкції промислових підприємств, енергетики, міських комунальних господарств?

- Воно вже прийшло, воно вже тут, серед нас, вже впроваджується в комунальному господарстві, житлі, на підприємствах.

Вже ті, хто думає не тільки про себе, а про підприємство, будинок, квартиру — діють. Беруть кредити, позики, впроваджують енергосервіс, освоюють гранти.

Повторюю: хто не чекає, не склав руки — реально зменшують енергоспоживання.

- Скажіть, будь ласка, український енергоаудит, як процес, відрізняється чимось від європейського (робота фахівців, технологія, обладнання, розрахунки)?

- Нічим! Основне, що рахують енергоаудитори — поточний стан, порівняння з нормативом (фактом), розробка заходів для зменшення енергоспоживання, ТЕО.

Можна добавити до цього, якщо власник бажає, бізнес-планування та пошук інвестицій (моделювання різних варіантів інвестування, як, наприклад, кредит, енергосервіс, власні кошти).

- У розвинених країнах енергоаудит постійно розвивається як наука і мистецтво змін природи і людського суспільства для досягнення їх гармонії і досконалості. Як цей процес проходить у нашій країні? Які регіони України досягли в цьому найбільшого успіху?

- Не хотів би виділяти якісь конкретні області, оскільки про наміри рухатись в цьому напрямку заявили майже всі.

Зараз триває серія семінарів в обласних центрах для працівників держустанов по роз’ясненню механізму енергосервісу. Проводить ці заходи Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України.

На ці безкоштовні семінари приходять призначені люди від усіх відділів освіти, охорони здоров'я, культури, начальники фінансових управлінь, бухгалтерського обліку. Там розповідається про те, що в нашій державі створено такий механізм енергосервісу і Держенергоефектівності готове допомагати всім, хто бажає взяти участь у таких проектах.

Я особисто був на форумі «PRO ефективність» в Миколаєві, виступав там. Було дуже цікаво, тому що було багато питань. Причому питань не з міста, а з районів Миколаївської області. Міські чиновники якось пасивно вели себе, а ось представники районних центрів підходили, запитували, дізнавалися з чого починати, що саме робити, до кого звертатися.

Нами було створено звернення до Олексія Савченко. Копії цього звернення пішли до голів районних адміністрацій. Ми допомогли їм звернути увагу на найбільш енерговитратні об'єкти.

- З часом енергетичний аудит міцно входить в наше життя, і в світі стає визнаною професією. А де навчаються цієї професії українські енергоаудитори?

- В Україні поки немає такої професії, енергоаудитор. Є енергоменеджер.

Енергоменеджер, в розумінні наших законодавців, це те ж саме, що і енергоаудитор. Але тут необхідно розділяти поняття. Тому що енергоаудит є роботою, яка визначає, наскільки енергоефективною є будівля, розробляє заходи, враховуючи економічні чинники і маючи на меті оптимальну енергоефективність. А енергоменеджер — це людина, яка контролює цей процес.

У нашій країні є центри підготовки таких фахівців. В першу чергу — це Київський політехнічний інститут, кафедри Інституту енергозбереження та енергоменеджменту. Також «Львівська політехніка» та Дніпровський державний технічний університет.

Раніше була потужна школа енергоаудиту в Донецьку.

Ці освітні установи мають так звані курси підвищення кваліфікації для енергоаудиторів. Однак ці курси передбачають виключно лекційні заняття.

- Сергію, чи має сенс черпати знання з енергоаудиту за межами України?

- Я навчався в декількох країнах. Я нітрохи не шкодую, що я брав мої знання там, а не тут. Там вони даються більш широкі, більш практичні.

Я вчився в Німеччині, Чехії. Там все навчання проходило на реальних об'єктах. Там же на об'єктах нам все і розповідали.

В Україні, на жаль, це поки тільки лекційні курси. Деякі приклади, звичайно, показують у лабораторіях, а а ось так, щоб прямо на ділі показати — цього поки немає. Я не зустрічав.

Я не хочу хвалитися, але я сам читаю тренінг з енергоаудиту. І ми цілих півдня виділяємо для того, щоб повезти групу на об'єкт, і там все показувати.

Хотів додати, Валеріє, що під час форуму «PRO ефективність» ми спілкувалися з Вашими земляками, і ми сподіваємося, що в Миколаєві знайдеться герой, який зрушить з місця Миколаївський регіон в сторону енергозбереження.


Розмовляла
Валерія Кажуріна
Поделиться:
Комментарии